Pensionärer dansade och log i Piteå

En gång per år träffas pensionärerna i SKPF Norrbotten (Svenska Kommunal Pensionärernas Förbund). I år var det Piteås tur och cirka 250 medlemmar från hela länet dök upp.

Kåge River Jazz Band, med Pitebon Anders Wikström, stod för underhållningen, som lockade många till dans.

Kåge River Jazz Band, med Pitebon Anders Wikström, stod för underhållningen, som lockade många till dans.

Foto: Sofia Fjällström

Piteå 2012-08-16 06:00

- Det är varmt och gott, säger JaanEric Lundqvist, ordförande i SKPF Norrbottens avdelning i Piteå.

Det var i går som cirka 250 pensionärer från hela Norrbotten samlades i Piteå. Dagen bjöd på gemensam lunch, utflykt till Jävre och stadsvandring i Piteå.

- Vi kör varje år men alternerar mellan kommunerna. I fjol var vi i Boden och i år är vi i Piteå. Det är mycket trevligt och det varierar vad man gör, säger JaanEric Lundqvist.

"Vår musik"
På kvällen sammanstrålade man för middag och dans på Nolia City Konferens. Underhöll gjorde Kåge River Jazz Band.

- Det är 30- och 40-talister här så de spelar vår musik, säger Lundqvist.

Efter festligheterna skulle de flesta åka hemåt med buss, förutom medlemmarna från Kiruna och Gällivare, som övernattade på Fårön. Kirunas 23 medlemmar och Gällivares 19 medlemmar passade därför på att roa sig ordentligt.

- Det är underbart att vara här, konstaterade bordsgrannarna Gunnar Wennström och PO Lindström från Gällivare.

Överkalix
2004 var man i Piteå senast, då var man över 400 medlemmar. Nästa år är det Gällivare som tar över stafettpinnen, men av ekonomiska anledningar förlägger man dagen i Överkalix.

SKPF Piteå har cirka 1 400 medlemmar och är en aktiv förening, som driver frågor om både skattesatser och bemanningen på kommunens äldreboenden.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om