Stämningsfull julmarknad i logen

Tovade tomtar, kläder, prydnadsaker och hembakat bröd är några exempel på vad som fanns att se på julmarknaden i Långträsk.

Övriga2006-12-16 00:00
Det trista vädret och bristen på snö har gjort att många inte har fått de där riktiga julkänslorna som brukar infinna sig tiden innan jul. Men när julmarknaden i Långträsk arrangerades helgen 9-10 december fanns det gott om julstämning i logen. Ett flertal hantverkare hade slutit upp och en jämn ström av besökare som tagit en paus från julstöket kom för att ta del av utbudet.

Brett utbud

En av hantverkarna var Karin Berg från Böle som visade upp sina alster som bland annat bestod av tovade tomtar, dockor, filttomtar, egentillverkad sylt och knäck.

- De större tovade tomtarna kan man ha framme hela året, säger Karin Berg.

Utanför logen fanns Marianne Hagmann från Rentjärn utanför Malå. Hennes marknadsstånd var välfyllt av fågelholkar, stickade barnkläder, tomtar och andra träprodukter.

Julsånger och palt

Paltserveringen var ett uppskattat inslag som samlade flera besökare. Vid ett av borden fanns på lördagen Kurt Johansson tillsammans med frun Judith.

- Vi har just kommit hit, så vi har inte hunnit handla. Men det är bra med folk och det är roligt med marknaden, säger Kurt Johansson.

Långträsk kyrkokör spred julstämning med flera julsånger från scenen i logen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om