80-årsjubileum för S-kvinnor

Munksund–Skuthamns S-kvinnoklubb fyller 80 år och det firades med mat och underhållning i Folkets hus i Munksund på lördagskvällen.

S-kvinnorna Kristina Karlsson, Christina Oscarsson, Inger Sjöström och Lilian Sjöström har åtminstone varit med i klubben hälften av tiden och firade jubileet på lördagskvällen med resten av klubbens medlemmar.

S-kvinnorna Kristina Karlsson, Christina Oscarsson, Inger Sjöström och Lilian Sjöström har åtminstone varit med i klubben hälften av tiden och firade jubileet på lördagskvällen med resten av klubbens medlemmar.

Foto: Joel Gustafsson

MUNKSUND2013-10-21 09:21

Det är den äldsta S-kvinnoklubben inom Piteå, berättar ordförande Christina Oscarsson, och det var efter ett besök av Hulda Flood, som var socialdemokratiska kvinnoförbundets ordförande, som klubben bildades den 11 september 1933. Det var ett sätt att försöka påverka den dåvarande arbetssituationen och för att göra sina röster hörda. Hulda Flood fungerade som inspiration till starten och från början var det 15 medlemmar som engagerade sig. Sedan dess har antalet medlemmar ökat efterhand.

– Men det växlar, ibland är vi många och ibland färre, förklarar Christina Oscarsson.

Två år

En klubb var på gång även tidigare.

– Vi hittade i en bok om arbetarrörelsen att de fanns en klubb 1909 som bara varade i två år. Förmodligen hade de ingenstans att vara eftersom fabriken ägde alla lokaler häromkring, berättar hon.

Christina Oscarsson är klubbens 15:e ordförande sedan 12 år tillbaka. Hon förklarar att klubben har varit väldigt aktiv och hon minns klubbens roliga träffar.

– Vi hade väldigt kul, vi spelade teater på varje möte och folk kom för att se vad vi hittat på. Även herrarna kom på våra möten då. Vi har inte så mycket hyss för oss nu längre, säger hon och skrattar.

Uttrycka sig

Teateraktiviteter tycker hon är ett bra sätt att uttrycka sig på.

– Vi brukade också skriva sångtexter med politiska anknytningar till, säger Christina Oscarsson.

Munksund–Skuthams S-kvinnoklubb driver numer verksamheten tillsammans med S-föreningen och de engagerar sig i aktuella frågor som rör kommunen såsom förskola, barnomsorg, äldreomsorg och övrigt som händer i samhället. Ordföranden anser att det är viktigt att klubben lever kvar.

– Det finns mycket ogjort, det är inte jämställt än, säger Christina Oscarsson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om