fyller den 15 maj Birger Åström, Luleå.
Åström, som är innehavare av Norsgården i Gäddvik, var i yngre dagar anställd som officer vid I19 i Boden.
1945 ingick han äktenskap med Anna Wikström från Norra Sunderbyn och blev sedan far till fem barn. Makan avled 2012.
Tillsammans drev makarna företag i grus-,betong och fastighetsbranschen.
1949 startade Birger Åström företaget Bil AB Åström & Co. Året därpå fick han agenturen för Volvo i Köping varefter företaget flyttades till Piteå, där Åström sedan representerade Volkswagen och Scania med bland annat filialer i Älvsbyn och Jokkmokk.
Fram till 1978 var Birger Åström verkställande direktör i företaget och avslutade sin aktiva verksamhet i Luleå, som representant för Saab.
Åren 1960 till 1970 var Birger Åström ordförande i Nederluleå hembygdsförening. Han har även suttit med i Norrbottens-Kurirens och SEB:s styrelser samt i Volvos respektive Scanias återförsäljarföreningar.
Under tiden i Piteå var Åström verksam i Rotary, bland annat som president för klubben.
Samhällsfrågor och historia, särskilt hembygdens, har alltid varit och är ett stort lintresse för honom.