Vi har haft vår sommarstuga i cirka 25 år och aldrig någonsin haft besök inomhus. För rätt många år sedan när det blev dags att städa inför sommaren, tyckte en av sönerna att det var läge att inviga mig i vissa förhållanden, som jag nog inte skulle gilla. Vi hade haft besök av möss under vintern. Han hade varit där och sett "skit" överallt och då menar jag överallt. Små svarta "streck".
Det blev en storstädning av dess nåde och allt åkte ut, tvätt samlades ihop och det skurades och gnuggades som om det var sanering efter pest och kolera. Sängarna renbäddades och nya överkast lades på sängarna. När vi lämnade stugan var allt skinande rent och det enda jag glömde ta med mig var en påse med pappersskräp och några stora hårda karameller, som jag hittat i ett skåp och hällt i påsen. Mannen försäkrade att "det kommer inte in några flera möss här, nu är det varmt ute."
Nästa vecka när vi kom för att bo i stugan, gick jag direkt in i sovrummet. Tyckte att jag såg "skit" på sängen men tänkte att jag inbillade mig. Jag vek upp överkastet och täcket i min säng för att släppa in lite värme inför natten. Det var lite kyligt i rummet. När jag vek upp täcket såg jag tre små rosa "saker" i sängen och jag gallskrek! Hade det kommit musbarn i min säng? Mannen kom rusande och han fick kolla, det var tre rosa stora hårda karameller. Längre ner i sängen låg en gul och en grön karamell. När vi kollade i hans säng så låg där två rosa karameller.
I köket var påsen med pappersskräp sönderkrafsad och papper låg på golvet. Musen eller mössen hade alltså kommit tillbaka. Det fanns musskit lite här och där. Det var bara att börja om med städningen och ta hem mera tvätt. Mannen förpassades till att krypa under huset och kolla hur det såg ut, där han dragit in ett nytt rör till varmvattenberedaren. Jo där fanns ett pyttelitet hål som han skyndsamt fick order om att täta.
Det "roliga" med det hela är, att dessa karameller var stora och mössen är små. Jag hade velat se en liten mus bära dessa karameller, klättra upp under överkastet, ner under täcket och gömma sitt fynd. Den måste ha fått gå sju gånger och upprepa klättringsproceduren, krypa under täcket och ta sig ut igen. Vilket jobb!
Dessutom står inte sängarna ihop utan på var sin sida av rummet. Så nog har den musen fått jobba.
Den natten sov vi inte i storstugan utan vi sov inne i vår gäststuga där vi kunde koppla av från tankar på möss.
Detta har hänt en gång på alla dessa år och det för att det fanns ett pyttelitet hål att ta sig in genom och sedan hamna i ett utrymme mellan en bänk och ett skåp i köket.
Det behövs verkligen minimalt med utrymme för dessa små. Nu har de inte en chans att ta sig in och “dansa på bordet!"