Tre olika konfirmationsåterträffar med och utan övernattningar, Familjeläger för ensamstående föräldrar med barn och Kompisläger för barn mellan 9 och 12 år har hunnits med inom Hortlax församling, alla med god uppslutning.
Att som konfirmandgrupp åter få träffas och äta och leka tillsammans, se bilder från lägervistelser och saker man gjort tillsammans under ett år är något att bli glad över. Ett år som man kommer att bära med sig resten av livet.
Som en konfirmand sa: Jag skulle gärna konfirmera mig igen.
Ensamstående föräldrar med barn uttrycker sig så här:
- Att under några dygn få vara tillsammans med andra människor i liknande situation är stärkande för självkänslan.
Familjelägret i Jäckvik är ett tillfälle där livssituationer kan delas mellan varandra i förståelse för vad det innebär att vara, som exempel, ensamstående med barn. För en del av deltagarna var det första resan till fjällen.
Fjällbäckar, renar, lämlar och andra djur som kunde upptäckas var fascinerande för deltagarna, stora som små.
Kompislägret i EFS Storfors bönhus, som samlade 42 barn från alla byarna i församlingen under ett dygn, var också populärt. Under en eftermidddag fick de ägna sig åt aktiviteter som de själva valt, fotboll, pyssel, scouting och journalistik. Kinafotboll, ballongvolleyboll, Labbadi och omvända charader var trevliga lekar på kvällsmyset.
Under samlingarna fick barnen höra om hur några personer i bibeln fick lära känna Jesus. Lägret avslutades med en dramavandring på Furulundsgården, varmkorv och chokladbollar.