Rolf Hällgren, Grabbarnas ”Grabb” från Sjulnäs har avlidit nästan 74 år gammal.
Nio månader på dagen efter hustrun Ingegärd bortgång i fjol. Närmast sörjande är döttrarna Nina och Mona med respektive och dottersonen Kevin.
Rolf var andra i ordningen bland fyra syskon, varav två systrar är kvar i livet. Han blev bygden trogen hela livet.
Rolf började i tidiga år med att köra en ”bolagstraktor” för bönderna i byn. Allt eftersom företaget växte bildades Infjärdens Last AB. Ett välskött företag, som avyttrades i början av nittotalet, till Burmans Last AB.
Han avslutade yrkeslivet med några år hos Rör & Elpatronerna i Piteå.
Rolfs stora intresse var 1950 och -60 tals amerikanska bilar.
Som person var Rolf en mycket glad och positiv, ytterst noggran och duktig. Ja, man kan säga att det han gjorde blev bättre än ”köpes”. Sin skog,sina hus och maskiner skötte han perfekt.
Rolf var världens bästa granne.”Föll” det ner fyra centimeter snö startade han genast traktorn och skötte om såväl sin och som våran tomt. Han hade alltid en hjälpande hand till allt. Vår familj har så mycket att tacka Rolf för.
Vill nu varmt tacka Rolf för allt.