Trivsamt årsmöte

Arvidsjaurs kommunalpensionärer SKPF:are har haft Årsmöte. Cirka 35 medlemmar mötte upp och vi inledde med att bjuda på våfflor med sylt och grädde.

Ljuva toner. SKPF medlemmar som lyssnar på vacker musik.

Ljuva toner. SKPF medlemmar som lyssnar på vacker musik.

Foto: Privat

Arvidsjaur2016-03-08 14:19

Alla lät sej väl smaka på de goda våfflorna som Festkommittén gräddat. Därefter underhöll Martin Lestander och Ronald Hedman oss med vacker folkmusik framförd på fiol och tramporgel. Väldigt uppskattat kulturinslag och vi tackar dem för proffsigt uppträdande med både trevliga historier och fin musik.

Vi fortsatte med sedvanliga årsmötesförhandlingar där styrelsen omvaldes med Maj-Lis Vidman som ordförande Margit Lundström kassör och Birgitta Renberg sekreterare. Övriga ledamöter är Gun Samuelsson, Mary Hedström, Malin Sjölund och Eileen Dalen.

Bland annat informerade Maj-Lis om att det kommer att bli ett samarbete mellan övriga pensionärsorganisationer vad gäller resor och andra större tillställningar.

Nästa medlemsmöte blir i juni och så blir det sedvanlig Sommarträff i augusti. I år blir den i Haparanda.

Mötet avslutades med lotteridragning och vi tackar de trogna medlemmarna som mött upp.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om