Lokalvårdare tog "körkort"
Arbetsmiljö, städmetoder, service, produkter, ergonomi, kvalitet.Ämnen på schemat när lokalvårdarna går kurs för att bli certifierade.
De klarade städprovet. Från vänster Elisabeth Skarpsvärd, Ann-Gerd Möller, Margaretha Isaksson, Roger Renberg, Krissana Lindholm, Elin Lindkvist, Sunantha Sundberg, kursledaren Harry Svanberg, Anna-Lena Skarpsvärd och Paitoon Lindmark.
Foto: Göran Westerlund
Harry var i går i Arvidsjaur, där han under sammanlagt fem dagar utbildat A-Städs personal. I går var det, efter att lokalvårdarna genomfört och klarat prov, dags att dela ut diplom och yrkesbevis.
- SRY Yrkesbevis, vilket servicebranschen ligger bakom. Det finns också HRY Yrkesbevis, hemservice, något som börjat komma nu.
Anna-Lena Skarpsvärd, A-Städs ägare, ser certifieringen som viktig för företaget och dess personal:
- Vi har tagit yrkesbeviset dels för att vi tycker att det är något som vi måste ha, dels för att kunder mer och mer börjar efterfråga certifieringen i vissa upphandlingar. Det här är bra för både företaget och personalen.
Tidigare i år har bland annat Arvidsjaurs kommuns lokalvårdspersonal utbildats för yrkesbeviset.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!