Examination av hund- instruktörer i Arvidsjaur

I helgen har nio nya Allmänlydnadsinstruktörer examinerats vid Arvidsjaurs Brukshundsklubb. - Vår brukshundsklubb får nu tre nya instruktörer och höjer därmed vår andel utbildade instruktörer från två till sex, säger Angelica Ingesson, nöjd ordförande i Arvidsjaurs BHK.

Arvidsjaur2008-03-17 00:00
ARVIDSJAUR (NN)

Med start förra vintern och fortsättning nu i vinter har nio engagerade hundägare i Arvidsjaur, Piteå och Norsjö gemensamt varit verksamma vid brukshundsklubbens stuga i Arvidsjaur och genomgått utbildning till allmänlydnadsinstruktörer.

Totalt 100 studietimmar har genomförts och i helgen har gruppen varit samlad i Arvidsjaur för att examineras till blivande allmänlydnadsinstruktörer.

Ann-Christine Wallner-Hoppe och Erika Berglund, båda från Piteå Brukshundsklubb och tillika SBK-lärare har lördag-söndag gjort slutbedömning av de projekt som gänget jobbat med under utbildningstiden.

- Att hundintresserade från olika orter går samman och gemensamt utbildar sig till lokala instruktörer är jättepositivt och gagnar i förlängningen både hundägare och hundar. Faktum är att alla som skaffar sig hund bör låta utbilda sig i den inte alltid lätta konsten att vara hundägare, säger Wallner-Hoppe.

Nöjd ordförande

Angelica Ingesson är ordförande i Arvidsjaurs BHK, en hundklubb med 97 medlemmar. Hon är själv en av dem som genomgått kursen och hon är nöjd över det faktum att klubben nu har utökat antalet egna instruktörer.

- Det är ett stort lyft för en ganska liten klubb som vår. Konkret innebär fler instruktörer att vi nu lokalt kan erbjuda ett större utbud av kurser till vår kommuns allt fler hundägare, säger Angelica och berättar att såväl valpkurs, allmänlydnadskurs, tävlingsinriktad kurs, samt kurs i viltspår och träningar i agility - plus en del andra helgkurser, med också externa instruktörer, finns i brukshunsklubbens framtidsplaner.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om