– De tycker att det är jätteroligt att vara med och sjunga vid sådana här tillfällen, säger körledaren Joel Gerdås.
Fyrtio körsångare
Nu på fredag kväll är det dags för årets julkonsert i Arvidsjaurs kyrka. Och precis som tidigare års julkonserter tar kören plats bakom en känd artist. Affischnamnet i år är Charlotte Perrelli, som kommer till Arvidsjaur med sin julkonsert ”Min barndoms jul”.
– Det är omkring fyrtio körsångare från våra körer som backar upp henne på fem sånger. Sedan är det några sånger som Charlotte Perrelli sjunger själv. Kören gör dessutom två egna sånger, säger Joel Gerdås.
Omväxling
Joel Gerdås berättar att kören träffar Charlotte Perrelli för en gemensam repetition några timmar före konserten. Kören har dock förberett sig på egen hand under hösten:
– Vi fick arrangemangen skickade till oss i slutet av oktober och i november började vi lite smått öva på sångerna på våra körträffar. Nu har det blivit mer intensivt. Men kören fixar det här ganska snabbt.
Julkonserten innebär omväxling i körsångandet.
– Det blir lite annat mot det vi gör själva. Under julkonserten är till exempel kören inte lika mycket i fokus som i vanliga fall när den sjunger men sången är ändå viktig och det blir solisten eller artisten som framträder mest, säger Joel Gerdås.
Fredagens konsert blir första gången som Charlotte Perrelli sjunger i Arvidsjaurs kyrka.
Vid tidigare års julkonserter har bland annat Roger Pontare, Py Bäckman och Anna-Lotta Larsson och Göran Fristorp medverkat.