Berättarglada seniorer på puben

Ett 30-tal seniorer i Arvidsjaur samlades nyligen på Capsicuym för att delta i ”Pubafton för seniorer”, när man tog chansen att droppa in för att träffas till en trevlig kväll bland vänner och kamrater.

Konversationen är i full gång.

Konversationen är i full gång.

Foto: Kenneth Ruth

ARVIDSJAUR2013-09-25 06:01

Succén fortsätter, det var tionde gången seniorerna samlades på detta sätt till en gemensam träff.

Ett flertal gäster satt redan och konverserade med varandra över en bit mat och dryck när vi anlände. Även jag och mitt sällskap tog för oss av buffén som erbjöds för kvällen. Efterhand fylldes så lokalen med sällskap som liksom vi passade på att få något till livs.

Efter det att gästerna fått sina tallrikar fyllda med smakrika rätter och olika drycker till maten, och umgåtts en stund hälsade Eva Branden alla gäster hjärtligt välkommen till denna tionde pubafton i ordningen, och var väldigt glad över att så många slutit upp till denna afton trots pågående älgjakt och andra aktiviteter på samhället.

Temat var även denna kväll liksom tidigare ”Har du hört den förut”. Eftersom ingen direkt ställde sig upp för att berätta en historia blev det så Eva som tog mod till sig med en historia. Efter den historian var det några till av deltagarna som hakade på och fortsatte med historieberättandet, som rev ner både skratt och applåder. Efter det verkade man vara nöjda med att sitta och konversera med varandra och med övriga gäster vid borden intill.

– En mycket trevlig kväll, berömde många.

– Hoppas bara att det blir många fler gånger, är det många som undrar.

Var bara lugn, pudaftonen återkommer med fler tillfällen och då närmast i mitten av november. Då utlovas en hemlig gäst som skall underhålla seniorerna med några kända låtar och där de även finns utrymme för lite allsång.

Efterhand började kvällen lida mot sitt slut. När vårt lilla sällskapet senare lämnade puben fanns det fortfarande en del gäster kvar som konverserade med varandra över ett glas vin eller öl. Ett som är säkert det är att vi kommer tillbaks nästa gång också.

Som tidigare träffar blev även denna pubafton har blivit en mycket trevlig tillställning för Arvidsjaurs seniorer att umgås bland vänner och bekanta.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om