Owe Marklund är egentligen företagsekonom men Arvidsjaursbor och många andra förknippar honom i första hand med musik.
Han har skrivit låtar, spelat in skivor, handlat med dragspel, spelat dragspel både i tv och på Grönans stora scen och på den lokala scenen. På Grönan spelade han tillsammans med Andrew Walter.
- Andrew är den mest högaktade av våra dragspelare. Den gången var jag skitnervös.
Nu har Owe ställt dragspelet åt sidan.
- Fingrarna funkar inte längre. Det är med sorg i hjärtat som jag tvingats inse det. Dragspelsklubben, som varit mitt andra hem i alla dessa år, höll en storstilad avtackning för mej, med både tal och blommor och tårta.
"Inte en dag utan musik" har varit Owes motto.
- Det har jag kört med stenhårt. Så det känns olustigt att jag inte kan spela längre. Men samtidigt måste jag vara glad över alla minnen, jag har haft ett rikt liv.
Spelade revy
Han berättar att det hela började i Kiruna där han växte upp. Vid 14-15 års ålder började han att spela ute med sitt band Owes Svänggäng och vid 16 började han spela revyer, "Sjung med oss", som sattes upp i och kring Kiruna.
- Vi var åtta personer med i revyn. Jag skrev och jag var även med och agerade. Att det blev revyer beror på att det kom upp ett gäng från Stockholm, "Vårat gäng", med Brita Borg med flera. Och jag blev heltänd.
Owe säger att han under hela sitt liv skrivit texter och musik.
- Musiken har jag kletat ihop mest själv, texter har jag ibland skrivit på kända melodier. Jag har skrivit väldigt mycket och jag har haft förmånen att spara allt under alla dessa år.
När han summerar låtproduktionen kommer han upp i över 250 stycken. Den allra första var "En vårkväll i april".
- Jag var kär, berättar han om den låten.
Owe har också handlat med dragspel.
- 1955 åkte jag till Italien tillsammans med min bror, vi tänkte att vi skulle börja sälja dragspel.
Gräddgul cadillac
På plats i Italien fick de kontakt med Excelsiorfabriken.
- Direktör Pancotti hämtade oss på hotellet med en gräddgul Cadillac cabriolet. Hans dotter följde med för att tolka på engelska. Det slutade med att vi beställde en massa dragspel. Men hur vi skulle finansiera det, det hade vi ingen aning om.
Tillbaka i Sverige fick Owe idén att åka till Narvik för att sälja några dragspel till en handlare i Narvik.
- Det gick bra, jag sålde för 8 000 kronor. Det blev starten på en lång rad av försäljningsresor.
1972 fick Owe sitt stora genombrott som dragspelare i radioprogrammet "Ring så spelar vi" som då leddes av Hasse Tellemar, också han dragspelare.
- Jag satt i vardagsrummet när frugan kom in och sa att hon hade kontakt med radion och att jag skulle spela där. Så jag lyfte telefonluren och sa att jag skulle spela en egen låt, "Fjällvindar". De hade ett par musiker som skulle kompa mej från Stockholm. Jag berättade att min låt var lite speciell men Hasse Tellemar sa att det var duktiga musiker som nog skulle klara uppgiften. Så jag började spela och i ett par minuter gjorde kompet allvarliga försöka att haka på men de lyckades inte.
Några år senare, när Owe var i Stockholm för att spela i tv-programmet Nygammalt, träffade han kompmusikerna från radioprogrammet.
- "Jaså, det var du som gjorde bort oss inför hela svenska folket", sa de när de hörde vem jag var.
Även om Owe inte längre spelar sitt dragspel handlar mycket i hans liv fortfarande om musik. Han skriver på sin biografi och han sammanställer sin låtskatt.
- De flesta är arrangerade upp till fyra instrument. Så det har blivit några tusen sidor med melodier.
Han har gjort hundra av sina låtar tillgängliga för lyssning via Youtube.
Som låtskrivare är han fortfarande igång. Vid hans dator ligger den senaste kompositionen, Sone Bangers polska-marsch.
- Sone Banger hälsade på här för ett tag sedan och det slog mej då att jag inte hade skrivit något till honom, säger Owe.