För 75 år sedan
Statens skogsindustrier kommer inom en nära framtid att betydligt utvidga sin redan omfattande industriella verksamhet i Piteå. Enligt vad Piteå-Tidningen erfarit har nämligen det statliga bolaget i dagarna ingett en framställning till Statens arbetsmarknadsstyrelse om arbets- och byggnadstillstånd för en större plywoodfabrik, vilken är avsedd att uppföras på Piteåverkens industriområde. I sin framställning anhåller bolaget att det begärda tillståndet måtte beviljas snarast så att byggnadsarbetena kan sättas igång senas den 1 juli i år.
Att beskriva den egna skolan är vad som lockade de blivande Piteårealisterna mest, enligt vad som framgår av den statistik över ämnesvalet vid svenska uppsatsskrivning vid samrealskolan i Piteå. Av skolans egna elever deltog som tidigare meddelats 50 i de skriftliga proven och av dessa valde inte mindre än 18 åttonde och sista ämnet i ”given” som hette: ”Så har vi det i vår skola. Brev till en utländsk kamrat om skola och skolliv i Sverige”.
För 50 år sedan
SSU i Arjeplog har haft lite splittring i leden senaste verksamhetsåret. Inte beroende på delade åsikter utan mera på grund av arbetsmarknaden. Många tvingas söka sig till andra platser för jobb och samma är ju förhållandet med skolorna. Oaktat detta har klubben haft ett tjugotal aktiviteter igång. Den nya styrelsen för SSU i Arjeplog kom att få följande utseende: Ordförande Tomas Sundsten, vice ordförande Inger Nilsson, kassör Erling Abrahamsson, studieorganisatör Aina Carlberg, informationsledare Sven-Erik Sundsten, sekreterare Rolf Lestander och Enar Lestander,
För 25 år sedan
Efter sex år i Norrbottens pärla flyttar Matz Antesten, avgående rektor vid Pitedalens Folkhögskola till Skellefteå. – Nej, någon riktigt Älvsbybo blev jag nog aldrig, medger han vemodigt när han blickar tillbaka.
Patrik Forsell, Älvsbyn, siktar på en landslagsplats i skeetskytte. Nyligen vann han en uttagning i Kristianstad. – Helt klart ska jag in i landslaget, säger 17-årige Patrik.
För 10 år sedan
Mattias Hällgren, Piteå, återupprepade fjolårets bedrift och vann Kanalsimmet igen. Albin Lindberg kom tvåa och Anna Hällgren blev bästa dam och blev totalfyra i kanalsimmet.
Nu har det hänt igen – Piteå IF har drabbats av ännu en korsbandsskada. Anfallaren Hanna Pettersson kan nu missa hela säsongen.