För 100 år sedan
Annons: Tack. Ett hjärtligt tack till herr doktor Forssell, sköterskorna och till alla dem, som under min långa vistelse på Piteå Lasarett, på ett eller annat sätt visat mig deltagande. Blåsmark i maj 1922. Maria Eriksson.
Annons: Under den nu avslutade konflikten inom sågverksindustrin har följande personer ansett med sin heder förenligt att uppträda som blockadbrytare vid Munksund, nämligen Albert Jonsson, dräng, Edvin Sandberg, dräng, Viktor Ögren, bladriktare, John Grahn, maskinist, vilket härmed till övriga kamraters kännedom meddelas. Sv. Sågverksindustri.arb.förb avd. 165, Munksund.
Annons: Sågverksarbetare! Arbetare som ämna söka arbete vid Storfors och Bergsvikens sågverk med brädgårdar uppmanat att ovillkorligen anmäla sig till Avdelningsstyrelsen. De som underlåta detta betraktas som osolidariska och komma att behandlas därefter enligt mötets beslut, Avdelningen N:o 126, Storfors. Styrelsen
För 75 år sedan
Endast ett 20-tal stadsbor har hittills anmält sig för att få odla potatis eller grönsaker på det område som ställts till disposition av Piteå stad ute på Källboområdet. I fjol var man 34 odlare på området.
För 50 år sedan
Järnvägsstationer i Storsund, Koler och Långträsk stängs. Stambanan blir fjärrstyrd och samtidigt upphör biljettförsäljning och styckegodsexpediering.
För 25 år sedan
När socialdemokraternas partikongress dra igång i Sundsvall den 8 september finns 21 representanter från Norrbotten på plats. En av dem som utsetts att utforma en politik för 2000-talet är Maria Pettersson, SSU-ordförande i Arvidsjaur och endast 19 år gammal. Bland de åtta kvinnor och 13 män som förutom Maria Pettersson valts till ombud är Bengt-Urban Fransson, Arjeplog, Anders Nyström, Norrfjärden, Agneta Eriksson, Piteå, Anders Berg, Norrfjärden, Ingvar Sandqvist Svensbyn, och Tommy Renlund, Älvsbyn.
Företagaren Thomas Wallstén har köpt före detta Dagabs lokaler på Backenområdet. Lokalerna hyrs av Piteå kommun för ungdomsverksamhet och den hyresgästen blir kvar. I framtiden ser dock Wallstén en möjlighet att utveckla ett köpcentrum i området och han lämnar dörren öppen för en stormarknad på sin nyinköpta mark.