Ur vårt arkiv

Familj2022-10-01 05:00

För 100 år sedan

Ett par kringresande herrar hade i lördags anordnat i Betel en förevisning av Jesu levnadshistoria i levande bilder, vilka enligt ett utsänt programhäfte skulle vara de mest fullständiga som återgivits samt i full överensstämmelse med seder och bruk på Jesu tid. 

Förevisningen svarade dock ej mot den braskande reklamen. Filmen var trasig och underhaltig. En del scener fattades och det övriga var suddigt samt delvis inspelat i annan miljö än de bibliska berättelserna. Som exempel på oriktig miljö kan anföras framställning av det stora fiskafänget. Enligt filmen kom Jesus gående på vattnet till de fiskande lärjungarna, som använde ett slags fiskhåvar. Enligt Luk. 5:3 steg Jesus i Simons båt, lade sedan ut från stranden och talade till folket varefter han gav befallning att kasta ut näten. Å filmen framställdes Jesus och hans lärjungar sittande på höga stolar vid bordet, då nattvarden instiftades. Rätteligen böra de framställas halvliggande enligt österländsk sed. 

Till bilderna lämnade förevisaren med en entonig och sjungande röst förklaringar som voro fullständigt vilseledande och vittnade om okunnighet ang. evangelisternas berättelse. Lazsarus hade varit död i tre dygn. Simon av Cyrene var en Jesu lärjunge i hemlighet, Kaifas frågade Jesus; ”Är du judarna konung?” Jesus sträckte ut armen mot Petrus men denne begynte svärja att han icke kände Jesus. De togo ned Jesu kropp på morgonen och den samaritiska kvinnan var med. 

Det var ej nog med vakt vid graven utan Jesu fiender begärde att en sten skulle vältras över graven (Matt. 27:60) Det är att beklaga att dylika bilder, som istället för att giva en klar föreställning om Jesu liv göra en parodi, skola begagnas såsom födkrok av smarta personer, vilka lova bröd men giva stenar.

För 75 år sedan

Hemvärnets Petrimedalj i silver har tilldelats överingenjör H. Norre. Silverplakett har tilldelats kyrkoherde M. Björnegård, kommunalnämndsordf. Olov Viklund, Öjebyn och redaktör Sven Dahlberg, Piteå.

För 50 år sedan

Annons: Norrfjärden m.o. Blomsterhandel öppnas i Folkets hus måndag den 2 okt. Fina öppningserbjudanden. Begravningsbinderier utföres, Välkommen. Öhmans blomsterhandel.

För 25 år sedan

En av världens största kvartsfyndigheter har gjorts i Arjeplog. Fynden har klassats som ett riksintresse och kan komma att ge Arjeplog 15 viktiga jobb.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!