Besökshelg på skola uppskattas av föräldrar

Konceptet med besökshelg på Hornavanskolan uppskattas av föräldrar till ungdomar som funderar på att studera i Arjeplog.– De känner en trygghet i att ha sett Arjeplog och träffat folket här, säger praktiksamordnaren Cahtrine Söderberg.

David Palopää, till vänster, undervisar i teknikämnen vid Hornavanskolan och visade runt i motorlabbet.

David Palopää, till vänster, undervisar i teknikämnen vid Hornavanskolan och visade runt i motorlabbet.

Foto: Sofie Abrahamsson

ARJEPLOG2013-05-06 10:24

Den årligen återkommande besökshelgen på Hornavanskolan inleddes under lördagen med ett anförande av kommunalrådet Britta Flinkfeldt Jansson. Hon talade om Arjeplogarnas öppenhet och hjälpsamhet.
– Vi är uppfostrade att se den lilla människan, att vara hjälpsamma. Ta med er det, föräldrar, när ni funderar på att skicka era ungdomar hit.
Sviktande siffror
Och trots att Hornavanskolan tampas med sviktande ansökningssiffror, tror Flinkfeldt Jansson att det goda ordet kommer att hjälpa till att lösa en del av den problematiken.
– Så snart elever från olika delar av Sverige kommer hit och ser vilka bra utbildningar vi har, kommer de att börja vara ambassadörer för Hornavanskolan. Det om något är bra marknadsföring.
Drygt 15 ungdomar med familjer deltog i årets besökshelg. Vissa hade rest så långt som från Borås och Norge för att titta på gymnasieskolan.
– Vi är mycket nöjda med helgen och det känns som ett vinnande koncept. Alla synpunkter vi får in om den här idén är positiva, och föräldrarna uppskattar att få komma hit och träffa oss. De känner en trygghet, säger Cathrine Söderberg.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om