Fjällvandringar, blomstervandringar, gruvvandringar, kyrkogårdsvandringar, cykellopp och föreläsningar. Maria Söderberg har under ett par års tid sett till att kommunbor i Arjeplog haft något att göra och tillresande något att se fram emot under sommarsemestern. Exempelvis tog 40 personer till sig Kjell-Olof Lindells Båtsjaurhistoria och 70 hade sökt sig till Mellanström för att höra Carl-Oskar Lundström berätta om släkten som bott kring Uddjaure.
Tio toppar
Hennes satsning på att besöka bergs- och fjälltoppar i kommunen är en idé som sjösatts på andra platser i världen men som Rikard Hedman är pappa till i Arjeplog. Cirka 90 personer har skaffat startkort och de som besökt minst fem av följande tio toppar deltar i utlottning av priser: Renberget, Steipaltjåkkå, Akkelis, Välbmabuolda, Svartberget, Gibnotjokko, Tjidtjak, Svaipa, Pieljekaise och Niebsurte.
Sommarsatsning
Maria Söderberg har börjat planera för nästa sommar. Hon kan måla upp bilder av allt positivt som finns i Arjeplog som ingen annan. Hon förstår nästan inte att någon kan välja att inte tillbringa sommaren i Arjeplog. Och något som verkligen förbryllar är att det kan finnas så många tomma hotellrum på sommaren. De borde vara knökfulla - egentligen.
Maria Söderberg har tagit upp turisttråden med kommunen och väckt frågan om en sommarsatsning för nästa sommar, som ska börja redan nu. Förslaget innehåller allt från trycksaker på olika språk till utbildningar av guider och att planera aktiviteter.
- Många passerar Arjeplog. Hur får vi dem att stanna, åtminstone minst ett dygn?
Hon har ställt sig frågan, och förmodligen kommer hon inte att ge sig för att hon har det svar hon vill ha.