Konstrundan, som startades på initiativ av bildkonstnären Maj-Lis Johansson, har de senaste två åren arrangerats av Älvsby konstförening i samarbete med folkhögskolan och kommunen. Bland årets sponsorer återfinns stiftelsen Oanade krafter och projektgruppen som svarar för firandet av Älvsby kyrkas och regionen Älvsbyns 200-årsjubileum.
Åtta konstnärer har öppnat sina hem för att ta emot besökare hela veckan.
Återvinning
Älvsbybon Karin Lindberg är en av dem som varit med sedan starten 2011.
– Det är lika trevligt varje år, konstaterar hon när PT hälsar på i garaget hemma på Lövgatan, som hon tillfälligt använder som utställningslokal för sina egenhändigt renoverade och specialdesignade möbler.
– Jag använder mig nästan enbart av återvinningsmaterial, även när jag gör lampor och andra inredningsdetaljer. Välkommen att ta en titt i min ateljé i källaren där jag också visar ett urval målningar, säger Karin Lindberg.
I centralorten kan man även besöka Niklas Patomella på Medborgargatan och naturmålaren Jan Karlsson på Lönngatan.
Glaskonst
Så även Maj-Lis Johansson på Älvgatan, som än en gång valt att sprida ut delar av sin glaskonst i trädgården.
– Fördelen med glas är att det klarar både regn och sol, säger hon och kastar ett öga på den molniga himlen.
– I tisdags regnade det så mycket att inga besökare vågade sig hit. Så var det för de andra utställarna också. Nu hoppas vi på uppehåll resten av veckan.
Konst i byarna
Anna-Lena Johansson visar konst i Riddarhällan, Kaarina Dahlberg i Vidsel, Kristina Pantzare i Vistträsk och Vivi-Ann Vesterlund i Petbergsliden.
– Jag har målat i olja och akvarell ända sedan 1950-talet, berättar den sistnämnda konstnären, som i år ställer ut 24 tavlor i sin välfyllda ateljé på gården.
– Ifjol hade jag upp mot 50 besökare under veckan, men då var det också bättre väder, säger Vivi-Ann Vesterlund.