Angelita sjunger om sin barnatro

För den internationellt kända sångerskan Angelita Nooni är "hemma" lika med Muskus, där hon tillbringat åtskilliga somrar som barn. På lördag har hon premiärkonsert i Älvsbyn på ett ekumeniskt möte i Filadelfiakyrkan.

I barndomen tillbringade Angelita Nooni många somrar hemma hos mormor i Muskus. "Världens vackraste plats", säger den internationellt kända sångerskan, som på lördag håller konsert i Filadelfiakyrkan i Älvsbyn.

I barndomen tillbringade Angelita Nooni många somrar hemma hos mormor i Muskus. "Världens vackraste plats", säger den internationellt kända sångerskan, som på lördag håller konsert i Filadelfiakyrkan i Älvsbyn.

Foto: Britt Lindgren Blom

ÄLVSBYN2008-05-22 06:00
Angelita Nooni har växt upp i ett kristet hem med mycket sång och musik. Mamma Berit Kulborg, född Lundberg, kommer ursprungligen från Muskus.
- Under mina första skolår bodde vi i Stockfors. Jag har fortfarande kvar flera vänner från barn- och ungdomstiden häruppe. På somrarna hälsade jag ofta på hos mormor i Muskus, berättar Angelita Nooni, som numera är bosatt i Tenhult, Småland.
- Jag har alltid tyckt om att sjunga, alla typer av genrer, förklarar den numera 39-åriga artisten, som fick sitt genombrott i tv-programmet "Sikta mot stjärnorna" 1995.
- Sedan dess har jag bland annat varit med i "Café Norrköping" och turnerat med dansbandsorkestrar runt om i Sverige. Jag har också sjungit i Brasilien, Turkiet och Dominikanska republiken. I Lettlands huvudstad Riga har jag haft operakonserter.
På samlingsskivan "Kärlekssånger till ett barn" medverkar Angelita Nooni med "Lilla ängel", en sångtitel som är en direkt översättning av hennes latinska förnamn.
"Barnatro"
För drygt ett år sedan gav Angelita Nooni ut en egen cd-skiva.
- Den heter "Barnatro" och innehåller några gamla läsarsånger, som jag noggrant valt ut och
arrangerat så att man hör vad de handlar om, säger hon och förklarar:
- För mig har alltid sångtexterna betytt mer än musiken i sig. Jag kan sjunga vilken genre som helst, men det måste vara texter som jag kan stå för. Så är det med sångerna på den här skivan också.
Med sina goda kontakter inom musikbranschen har Angelita Nooni fått hjälp av många professionella musiker i skivproduktionen. För arrangemangen svarar Gerd Ebegård, en utflyttad Vidselbo, och hennes man, producenten Conny Ebegård, känd som producent av bland andra Lasse Stefanz och Roger Pontares skivor.
Av tacksamhet
Angelita Nooni är noga med att poängtera att cd-skivan "Barnatro" kommit till av tacksamhet för den trygga, kristna uppväxt hon fått uppleva.
- Det är också därför jag valt att komma hem till Norrbotten och sjunga på några olika platser, bland annat i byastugan i Muskus. Det känns som att jag fått så mycket gott i livet. Nu vill jag ge tillbaka någonting.
- Det ska bli roligt att sjunga i Filadelfiakyrkan på lördag. Jag hoppas att jag får återse många gamla vänner där, säger hon med värme i rösten.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om