Statliga bolag dubbelbeskattar svenskarna

Piteå2006-03-18 00:00
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.
PT:s ledarskribent ondgör sig över de höga elpriserna (ledare 1 mars). Med rätta, elen - liksom bensinen - är onödigt dyr, svindyr. Beträffande bensinpriset beror det i första hand på skatterna, det vill säga bensinskatt och moms på både bensinen och på skatten.

Vår socialdemokratiska regering vill att bensinen skall vara dyr. I någon mån kan det höga priset också bero på oligopolsituationen på marknaden. Men de höga bensinskatterna gör att vi som konsumenter drabbas av en dubbelbeskattning, det vill säga inte bara av inkomsten och momsen utan också därför att de som be(s)tämmer anser att det ska vara så.



Storproducenten av el, Vattenfall, är ett statligt bolag. En rimlig motivering till att ha statliga bolag vore att de skulle pressa priserna. Det är ett skäl jag kan respektera, förutsatt att det inte drabbar oss på skattesidan. Problemet är att det inte håller. Även el-marknaden är i praktiken ett oligopol (en marknad med ett fåtal stora aktörer som inte på allvar konkurrerar). Vattenfall är prisledande, kunde alltså genom att självt sänka priserna få ner den allmänna prisnivån i branschen. Har så skett? Nej, tvärtom. Statliga Vattenfall verkar mera måna om förmågan att betala cheferna bonus och att leverera in miljarder till statskassan ( = dubbelbeskattning!) och att köpa in sig på kontinenten.



Att det är statligt ger alltså ingen konsumentmakt, inga lägre priser. Tvärtom, som PT redovisat så är det rekordvinster, trots "kris". "Girigheten vet inga gränser", skriver PT. Just det. Märkligt då att inte en sosseregering sätter stopp för detta.

Men det är väl så att den är så inne i soppan att den inte vet hur det känns för människor med små inkomster. Även elen beskattas och dubbelbeskattas dessutom bortom all rim och reson.

Självklart ska företag gå med vinst, även statliga. Annars går de i konkurs. Däremot så bör det vara lika självklart att priserna pressas genom konkurrens! Klarar inte marknaden av det så är det något som brister i de av staten uppsatta spelreglerna! Att staten äger bolag som bidrar till höga priser är i vart fall inget som jag kan se som en fördel precis.



Att staten inte passar som ägare, och inte på något sätt är en garant för låga priser, det är ju klart. Men en någorlunda rimlig lönepolitik, det klarar den inte heller. Det visas ju också av hur socialdemokraterna i verkligheten släppt fram helt orimliga löne- och pensionsvillkor för LKAB:s vd. Det är inte det första fallet, och knappast det sista, som visar socialdemokratisk dubbelmoral - och deras vilja att dubbelbeskatta vanligt folk.

Läs mer om