Nya ägare till 70-talshus i Svartudden, Piteå – 1 410 000 kronor blev priset

Karl Anton Marklund, 35, och Anna Malin Elisabeth Johansson, 32, boende på Larssons Gränd i Piteå har köpt huset på Enbärsstigen 16 i Svartudden, Piteå av säljaren Alf Göte Emanuel Jonssons dödsbo.

Enbärsstigen 16

Enbärsstigen 16

Foto: Google Street View

Fastighetsaffärer2025-02-14 08:48

Köpesumman blev 1 410 000 kronor och de nya ägarna tog över huset i januari 2025. Husets byggår är 1970 och det har en boyta på 107 kvadratmeter.

För bara några månader sedan såldes ett annat hus alldeles i närheten, på Enbärsstigen 18. Priset blev där 1 800 000 kronor, för det 108 kvadratmeter stora huset.

Se alla lagfarter här

De senaste tolv månaderna har det sålts nio hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Hjortronstigen 6, som gick för 6 325 000 kronor.

Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.

Karta: Piteå kommun
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!