RFSL Piteå älvdals Prideturné, Pite älv Pride, startade i oktober har haft stopp i Arjeplog, Arvidsjaur och Älvsbyn. Turnén avslutas med en Pridefestival i Piteå i dagarna fem där invigningen hölls i samarbete med Piteå hockey. På onsdagskvällen spelades en Pridematch på LF arena.
För Jonatan Glader, klubb- och sportchef Piteå hockey, var samarbetet självklart.
– Jag såg via sociala medier att turnén skulle komma hit och eftersom vi jobbar stenhårt med värdegrundsarbetet om människors lika värde inom hela verksamheten tycker jag att det kändes konstigt att inte vara med, säger han.
Viktigt budskap
RFSL Piteå älvdal fanns såklart plats och även så Helena Stenberg, kommunalråd Piteå kommun, som invigningstalade för stoppet i Piteå. Stolt och tacksam tog hon sig an uppdraget och framförde hur viktigt hon tycker att det är att Pride sprider sig till fler arenor.
– I den här tiden av motsägelser behövs Pride mer än någonsin, säger hon.
RFSL:s arbete är viktigt, anser hon, och att de jobbar tillsammans.
– Vi går in med ekonomiskt stöd och sedan finns vi med ute vid de olika aktiviteterna som personer, politiker, tjänstemän och framför allt som människor, säger Helena Stenberg.
Parad blir höjdpunkt
Fram till på söndag arrangeras flera olika arrangemanget med temat Pride. Bland annat ordnas en seminariedag på Kaleido under fredagen och höjdpunkten är Pite älv Prides första parad som genomförs lördag.
Arrangemanget har varit lyckat och Jimmy Stenman, ordförande RFSL Pite älvdal, är nöjd. Turnén har tagits emot väl och publiken har varit i varierande åldrar.
– Det har nästan varit succé. Det är verkligen jättekul att vi kan göra det här. Syftet i grunden är alla människors lika värde och det är viktigt för kommunerna att inse att det finns olika människor och att man måste vara öppen för det, säger Jimmy Stenman.