Piteå-Tidningen har tidigare berättat om länsstyrelsens planer på att bilda naturreservatet i Kallfjärden. Ett bildande som överklagats av privatpersoner, varpå processen dragit ut på tiden. Den 28 september beslutade regeringen att inte ta upp överklagan och nu är det alltså klart. Kallfjärden blir länets första marina naturreservat.
– Vi har en unik skärgård i Norrbotten med många stora biologiska värden. Genom att regeringen nu satsar särskilt på havsmiljön kan vi säkerställa att dessa värden bevaras. Det handlar bland annat om att säkra tillgången på ekosystemtjänster som tillgång på fisk att äta och rent vatten att bada i, säger Per-Anders Jonsson, chef på Naturskyddsenheten.
Kallfjärdens naturreservat består av ett vidsträckt skärgårdsområde i norra delen av Piteå kommun. Här finns 18 öar samt ett antal mindre skär och grund i det allra yttersta havsbandet. Under ytan finns ett varierat landskap med allt ifrån klippiga rev till långsträckta sten- och sandbottnar där fiskar som till exempel harr trivs bra. På de grunda, mjuka bottnarna breder mattor av kransalger ut sig och i djupen finns det stora kräftdjuret ishavsgråsuggan. "Undervattensmiljön i området anses vara så rik och betydelsefull att den särskilt bör skyddas, och därför har Kallfjärden blivit utnämnt som Norrbottens läns allra första marina naturreservat i Bottenviken." skriver länsstyrelsen.
Varje ö i Kallfjärden beskrivs som unik, där vissa öar täcks av urskogsliknande skogar och andra öar är små och karga och består mestadels av klippor, sten och grus.
På öarnas stränder finns allt från artrika havsstrandängar på Bergskäret/Bergskärsgrund till natursköna hällar på Kluntarna och mjuka sandstränder på Nörd-Mörön.
Det andra naturreservatet som bildas är Kunoöhällen i Luleå södra skärgård. Ön beskrivs som en mycket viktig och skyddsvärd fågellokal. Här finns bland annat en stor koloni av tobisgrissla, samt kolonier av tärnor, skratt-, fisk- och dvärgmås. Bland övriga arter som häckar på ön märks bland annat grågås, kustlabb, bergand och roskarl.
Länsstyrelsen utvidgar också åtta naturreservat i länet. Dessa är: Lombbergen, Tallberget och Turpas i Överkalix kommun, Rappobäcken i Jokkmokk kommun, Enstakaberget i Älvsbyn kommun, Bålkaberget och Paula i Arvidsjaur kommun samt Globerget i Jokkmokks och Älvsbyns kommuner.