Flaskposten har hittat hem – efter 18 år

Gåtan med flaskposten är löst! Flaskan som postades i Vidsel och hittades i Sikfors har guppat i Piteälven i hela 18 år. ”Jag och mina kompisar skickade mycket flaskpost och drömde om att få svar”, berättar Carolin Dahlberg, som skickade brevet.

Flaskposten hittades i Sikfors för några veckor sedan.

Flaskposten hittades i Sikfors för några veckor sedan.

Foto: Maria Johansson

Älvsbyn2018-06-03 08:00

För ett tag sedan skrev vi om en flaskpost som hittades vid kraftstationen i Sikfors.

Carolin Dahlbergs syster såg artikeln och kom ihåg att de skickade en hel del brev i Piteälven när de var små.

– Hon hörde av sig till mig och undrade om det inte var jag som låg bakom, säger hon.

Först tänkte Carolin att det inte kunde vara hon som gjort teckningen.

– Nej, så där fint ritade inte jag. Men sedan kom jag på att vi hade exakt sådana djurstenciler som man la på pappret och fyllde i. Och det där med att det stod att det var trist när många kompisar reste bort på sommarlovet, det låter precis som något jag skulle ha skrivit.

LÄS MER: "Gåtan med flaskposten"

Flaskposten kommer från Vidsel. Carolin bodde där med sin familj när hon var i tioårsåldern.

– Vi skickade ganska mycket flaskpost, jag, min syster och vår kompis Annelie. Vi tyckte det var en mysig sysselsättning, både att göra breven och att fantisera om att få svar.

Systrarna bodde nära Piteälven, så när breven var klara följde de bara en liten stig ner till vattnet.

– Vi hoppades alltid att någon skulle hitta dem och att de skulle svara.

Flaskposten som hittades för någon vecka sedan har legat i vattnet länge. Det är hela 18 år sedan Carolin och hennes kompis Annelie ritade djuren och skrev de små breven och la i älven.

– När jag förstod att det var min flaskpost som hade hittats efter så många år kändes det sjukt. Jag trodde inte att det skulle synas någon text efter alla år i vattnet. Jag hade nog helt enkelt glömt bort allt.

I dag är Carolin 26 år och jobbar med ekonomi i Älvsbyn. Hon gillar att pyssla och att vara med kompisar. I sommar ska hon och hennes son Gusten, som är 1,5 år, bada och vara lediga.

– När han blir äldre kommer jag att uppmuntra honom att skicka egen flaskpost!

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om